İnternetten Para Kazan

CPA Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?


Cpa Marketing Nedir?

İngilizcesi Cost Per Action olan bu kısaltma PPA (Pay Per Action)  olarak da bilinir ve Türkçeye tam çevirisi ‘’Hareket Başı Ödeme/Kazanç’’ şeklinde çevirmek mümkündür. Daha rahat anlamanız için ise buna ‘’İşlem Başı Kazanç’’ olarak görebilirsiniz. Ürün sahiplerinin ürünlerine satış ortağı olup, satış gerçekleştiğinde para kazandığımız sisteme ‘’satış ortaklığı’’ diyoruz, CPA de satış ortaklığına benzemekle birlikte arasında çeşitli farklar bulunmaktadır.

CPA , Satış ortaklığının bir koludur ve arasında bazı farklar bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere satış ortaklığı sisteminde komisyon kazanmak için belli bir ürünün satışına aracılık etmiş olmak gerekiyor, yoksa herhangi bir komisyon kazanamıyoruz. CPA sisteminde ise satış yapmak şart değildir. Hiçbir satış gerçekleştirmeden insanlara basit bir formu doldurtarak ( Bu form ad, soyad, şehir vs. olabilir, sadece e-mail olabilir, sadece tel no olabilir, ve hatta sadece zip code (posta kodu) bile olabilir- promosyonu yapılacak siteye göre bu değişiklik göstermektedir.) para kazanmak mümkündür

Bir örnekle daha rahat anlayabilirsiniz: Örneğin ‘online oyunlar’ hakkında bir web siteniz veya bloğunuz var. CPA networklerine başvurarak oyunlar ile ilgili bannerları sitenize yerleştirebilir ve sitenize gelen ziyaretçileri ilgili sitelere yönlendirebilirsiniz. Kullanıcı yönlendirdiğiniz oyun sitesine gidip basit bir formu doldurduktan sonra siz değişken olmakla birlikte 1-4 TL gibi bir rakam kazanırsınız. Kişinin o oyunu oynamak için herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. Satış ortaklığı ile temel fark budur.