İnternetten Para Kazan

Sem / Seo / Adwords Nedir ?


SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) Web sitenize farklı metodlar uygulayarak arama motorlarında organik sonuçlarında, sitenizin üst sıralarda çıkmasına yardımcı olan bir yönteme verilen addır.
SEM (Search Engine Marketing – Arama Motoru Pazarlaması) Google bazında düşünürsek, Google Adwords olarak bilinir. Diğer arama motorlarında da benzer reklam modelleri mevcuttur.

Google Adwords nedir?
Dünyanın en büyük arama motoru ağı ve dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi olan Google‘ın online reklamcılık programıdır ve Google‘ın gelirlerinin yaklaşık olarak %90’ınını oluşturur. Sunulan ürün veya hizmetlerle ilgilenen kullanıcılara ulaşmak için online olarak oluşturulan reklamları kapsamaktadır. Google arama motoruna bir anahtar kelime girilir ve sonuçlar aşağıdaki gibi ekranımıza gelir.

Kırmızı çerçeve içine alınmış alanlar, Google Adwords Reklamlarıdır. Diğer alanlar ise organik, yani doğal arama sonucu olarak karşımıza çıkan sonuçlardır. Bu sonuçlar “Google Arama Ağı Motoru Reklamları” dır, ayrıca bir de “Google Görüntülü Arama Ağı Reklamları” vardır. Görüntülü reklam ağı ise birçok sitede muhtemelen görmüş olduğunuz “Google Reklamları” ibaresiyle yer alan resim, video veya hareketli reklamlardır.